Paintball Vurulma Kuralları

Zevkli bir etkinlik yapmak istiyorsanız, günün stresini atmak ve yorgunluğunuzu dindirmek istiyorsanız İstanbul paintball sahalarında güzel bir oyunu tercih edebilirsiniz. Geniş oyun sahaları doğa ile iç içe bir yerde kurulmuştur ve sizlerin bol oksijen alarak oyun oynamanızı sağlamaktadır. Sahanın içerisinde özenle yerleştirilmiş olan tümsekler, materyaller, engeller oyuna kendinizi daha fazla adapte etmenizi sağlayacaktır ve sanki size savaştaymışsınız hissiyatı verilecektir. Oyunun bazı oynanış şekilleri ve oyuncuları vurduğunuz zaman yapılması gereken kuralları bulunmaktadır.

Paintball Vurulma Kuralları

• Paintball vurulma gerçekleşmesi için merminin oyuncuya doğrudan temas etmesi gerekmektedir. Ancak mermi herhangi bir nesneye çarptıktan sonra dağılarak oyuncaya temas ederse yani gerçek bir fiziksel temas yaşanmazsa bu durumda vurulma geçersiz olacaktır.
• Oyun içerisinde belirli bir şekilde vurulmuş olan oyuncu silahını havaya kaldırarak ya kendi bölgesine gider ve oyuna yeniden başlar ya da ceza bölgesine giderek oyuna yeniden başlar.
• Eğer oyuncu vurulduğunu düşünüyorsa ya da rakip oyuncuyu vurduğunu düşünüyorsa hakeme söyleyerek kontrol ettirir. Bu süre zarfında hakem oyunu durdurur ve kimse yerini değiştiremez.
• Bu kurallara uymayan ve aksi şekilde davranan oyuncular ise ceza almaktadır. Hakem oyuncuları kontrol ederken iki oyuncu aynı anda vurduysa ikisi de ceza alır. Ancak biri vurulduktan sonra diğer vurulduysa ilk vurulan ceza almaktadır.
Vurulma anlarında İstanbul paintball sahalarında kurallar bu şekilde geçerli olmaktadır.

Paintball Tarihçesi

İstanbul paintball sahaları ile ülkemizde uzun yıllardır bu spor yapılmaktadır. Ekibini toplayan kişiler karşılıklı olarak bir araya gelerek birbirleri ile zevkli mücadeleler vermektedir. Takımlar halinde bireysel olarka oyunların oynandığı bu oyunda, ekipler birbirlerine karşı farklı senaryolar üzerinden de mücadele vermektedir. Oyunun çıkışı 1970 senesinin başlarında birkaç Californialı orman görevlisi tarafından olmuştur. Bu görevliler işaretleme yapacakları ağaçları elle yapmak yerine uzaktan boyalı silahlar ile yapmanın ne kadar zevkli olduğunu keşfetmişlerdir. Bir diğer inanış ise bu oyunun ineklerini daha kolay işaretlemek isteyen kovboylar tarafından ortaya çıkarıldığını söylemektedir.

Paintball Tarihçesi ve Ülkemizde Yaygınlaşması

Paintball tarihçesi ve yaygınlaşması 1980 senesinde Kuzey Amerika’da başlayarak tüm ABD’ye yayılmıştır. Daha sonra buradan birçok ülkeye yayılmış ve günümüzde de popüler bir spor ve oyun haline gelmiştir. Dünya üzerinde tüm kıtalarda ve birçok ülkede kurulmuş olan paintball sahaları, paintball takımları ve federasyonları bulunmaktadır. Binlerce sahada milyonlarca kişi tarafından oynanan bu oyunun ülkemize girişi de neredeyse 10 yılı aşkın bir zaman olmuştur ve bu süre içerisinde her ilde yaygınlaşmaya başlamıştır. Ülkemizde eğlence için oynanan bu oyunun ligi ve federasyonu da bulunmaktadır. Düzenlenen turnuvalar, ligler sayesinde oyun daha büyük kitlelere yayılmış ve ülkemizde popüler bir hale gelmiştir. Sizler de arkadaşlarınız ile zevkli zaman geçirerek atış yeteneklerinizi test etmek için İstanbul paintball sahalarına gidebilirsiniz.

Paintball Taktikleri Nelerdir?

İstanbul paintball alanlarında arkadaşlarınız ile beraber harika mücadeleler verirken bunu stratejiye uygun bir şekilde yapabilirsiniz. Son zamanların eğlenceli aktiviteleri arasında paintball sadece eğlenceye dayalı değil, takım halinde ilerlemeye ve akıl geliştirerek rakibinizi alt etmenizi sağlayan bir oyundur. Eğer iyi bir strateji geliştirirseniz, belirlediğiniz taktikler ile beraber senaryolu oyunlarda ya da bireysel olan oyunlarda rakibinizi en kısa süre içerisinde alt etme şansını yakalayabilirsiniz.

Paintball Taktikleri Nelerdir?

Paintball taktikleri arasında ilk olarak nasıl hareket edeceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Sahayı baz aldığınız zaman ve rakip oyuncuların sahadaki dizilişini düşündüğünüz zaman yerleşeceğiniz alanın ve oyuncuların konumuna göre yapacağınız hareketlerin önemi oldukça büyük olmaktadır.
• Sahayı iyi bir şekilde tanıyın ve analiz edin. Gerekirse oyun başlamadan önce köşe noktaları, kör noktaları belirlemek için ufak bir gezi yapın ve stratejik planınızı önceden oluşturun
• Sahanın konumuna göre şekil almak da oldukça önemlidir. Her zaman rakibinizi ayakta karşılama çalışmak kimi durumlarda sizi açık bir hedef haline getirebilmektedir. Fakat sürünerek ve kamufle olarak yapacağınız hareketler sayesinde rakibinize sessizce yaklaşıp onu saf dışı bırakabilirsiniz.
• Silahınızı iyi seçin! Her silahın atış menzili aynı olmadığı için silahlar ile deneme atışı yaptıktan sonra hedeflediğiniz silahı seçin.
• Bu bir takım oyunu olduğu için mutlaka arkadaşlarınız ile iletişim içerisinde olun. Takım galibiyeti için İstanbul paintball alanlarında en önemli taktiklerden birisi zamanında doğru iletişim olacaktır.

Paintball Oyun Puanları

İstanbul paintball merkezlerinde arkadaşlarınız ile birbirinden zevkli oyunlar oynayabileceksiniz. Günün stresinden kurtulmak ve yorgunluğunuzu atabilmek için gelebileceğiniz oyun sahalarında ekstra korumlar ve ekipmanlar ile beraber güzel bir oyun çıkaracaksınız. İstanbul’da bulunan Avrupa yakasında ve Anadolu yakasındaki sahalar sayesinde kolay bir ulaşımla sahalara ulaşabileceksiniz. Doğanın içerisinde bulunan ve yeşilliğin üst düzeyde olduğu bu alanlarda gününüzü de güzel bir şekilde geçirecek isterseniz oyundan sonra arkadaşlarınızla piknik de yapabileceksiniz. Paintball sadece arkadaşlarınızı vurmaya yarayan bir oyun değil, aynı zamanda puan toplanan bir spor dalıdır. Vurulmaya göre ve senaryolara göre olan puanlar ise yazımızın devamında detaylı olarak anlatılmaktadır.

Paintball Oyun Puanları Nedir?

Paintball oyun puanları senaryolara göre ve vurulan oyunculara göre belirlenmektedir. Bu puanların toplamı sonucunda oyun süresinin sonunda o etabı kazanan ya da tüm oyunu kazanan takım belli olmaktadır.
• Oyuncu vurulduğu takdirde 1 puan yazılmaktadır.
• Takım kaptanı vurulduğu takdirde 5 puan yazılmaktadır.
• Oynanan sette en az vurulan takıma ekstra olarak 5 puan yazılmaktadır.
• Oyun için belirlenmiş olan kurala uymayan oyuncuya ya da takımına 3 ceza puanı yazılmaktadır.
• Bayrak koruma oyunlarında bayrağı alan takıma 10 puan yazılır. Bayrağı alan eğer vurulmadan karşı takımın bayrağını da alırsa ve kendi bölgesine dönerken vurulursa da 10 puan yazılır.
• Bayrak asmada ise 20 puan yazılmaktadır.
Bu puanlar sonucunda İstanbul paintball sahalarında galip gelen taraf siz olabilirsiniz.

Paintball Nedir?

İstanbul paintball sahalarında vereceğiniz zevkli mücadeleler ile hem takım ruhunu kavrayacaksınız hem de günün stresini atmış olacaksınız. Oyunu ilk defa oynayanlar bu oyunun ne olduğunu merak etmektedir. Dışı jelatin ile kaplanmış olan ve suda çözünebilen gıda boyası içermekte olan kapsülleri, işaretleyiciler (silahlar) ile ateşleyerek rakiplerinizi birer birer saf dışı bırakmaya yarayan bir oyundur. Oyun isterseniz bireysel olarak isterseniz de takımlar halinde oynanabilmektedir. Bu kapsüller yani boya topları organiktir ve tamamen doğaya zararsızdır. Suda çözünebilen maddeler olduğundan dolayı kısa sürede temizlenebilmektedir.

Paintball Nedir ve Yaygın mıdır?

Paintball nedir sorusunun ardından oyunun yaygın olup olmadığı, nerelerde oynandığı ve kurallarının neler olduğu da merak edilen soruların arasında yer almaktadır. Dünya genelinde ve ülkemizde popüler olarak oynana bu oyunun spor adı altında federasyonları ve takımları bulunmaktadır. Neredeyse birçok ilde bu oyuna ait olan sahalar bulunmaktadır. Paintball’ın oynandığı alanlar ise doğa ile iç içe olan ve oldukça geniş alanlardır. Özgün bir şekilde tümsekler ve engeller ile dizayn edilen bu alanlarda rahatlıkla saklanabilecek, rakiplerinizi birer birer vurabileceksiniz. Oyun içerisinde buluna senaryolar ile oyunları daha zevkli hale getireceksiniz ve bu sayede sadece eğlenmekle kalmayıp aklınızı da çalıştıracaksınız. Takım oyunun ne kadar önemli olduğunu görüp belirlediğiniz stratejiler ile rakibinizi alt edeceksiniz. İstanbul paintball sahalarında eğlenebileceğiniz zevkli mücadeleler sizleri bekliyor.

Kimler Paintball Oynayabilir?

İstanbul paintball sahalarında birçok yaş kategorisi ile takımlar kurarak bu zevkli oyunu oynayabilirsiniz. Sizlere sunulan geniş bir alanda doğanın ortasında kurulan engellerin arkasına saklanarak, gerçek bir savaşın içerisindeymiş gibi rakiplerinizi alt etmek için uğraşacaksınız. Paintball sağlık sorunu bulunmayan, herhangi bir alerjisi bulunmayan ve erginliğe ulaşmış herkes tarafından oynanabilmektedir. Paintball mermilerinin içerisinde bulunan boyalar gıda boyası ile elde edildiğinden dolayı sağlığa herhangi bir şekilde zararı da bulunmamaktadır. Ülkemizde bulunan Paintball federasyonu tarafından belirlenmiş olan kurallar tarafınca bu oyun 14 yaşın üzerindekiler tarafından oynanabilmektedir.

Paintball Kimler Tarafından Oynanır ve Eğitimi Var mıdır?

Paintball kimler tarafından oynanır sorusu genelde kadınlar tarafından sorulmaktadır. Herhangi bir cinsiyet ayrımının yapılmadığı bu sporda erkeklere karşı takımınızı kurup mücadele de verebilirsiniz, karma olarak da mücadeleler verebilirsiniz. Çünkü sergileyebileceğiniz herhangi bir fiziksel mücadele bulunmamaktadır. Oyunun kuralı iyi bir strateji belirleyebilmek ve bu çerçevede iyi nişancılık yaparak rakiplerinizi birer birer indirmektir. Oyunlarda kadınlar erkeklere kök söktürebilmektedir. Oyun için verilmekte olan herhangi bir eğitim de bulunmamaktadır. Sadece uymanız gereken kurallar bulunmaktadır bu da size oyuna başlamadan önce anlatılmaktadır. Güvenlik kurallarına uygun davranışlar sergileyerek, size anlatılan kurallar çerçevesinde oyun oynayarak gayet profesyonel bir şekilde zaman geçirebilirsiniz. Profesyonel atışlar yapacağınız ve rakiplerinizi korkudan saklandıracağınız İstanbul paintball sahalarında sizler de güzel zaman geçireceksiniz.

Paintball Güvenliği Nasıl Alınır?

İstanbul paintball sahaları sizlerin güvenliğine son derece önem vermektedir ve bunun için sizlere koruyucu malzemeleri profesyonel bir biçimde sunmaktadır. Toplamış olduğunuz ekibiniz ile beraber karşılıklı olarak zevkli zaman geçirmek için tercih edeceğiniz Paintball oyununda yaşayacağınız eğlence kadar kendinizi korumanızın da önemi oldukça büyüktür. Sahalarda bunlara dikkat ederek sizlere özenle seçilmiş malzemeleri sunmaktadır ve oyun içi kurallar belirleyerek fiziksel olarak yaralanmaların önüne geçmeye çalışmaktadır.

Paintball Güvenlik Malzemeleri ve Kuralları Nelerdir?

Paintball güvenlik konusunda dikkat edilmesi gereken spor dallarından birisidir. Oyuna başlamadan önce mutlaka koruyucu maskenizi yüzünüze gelecek olan zararlara karşı takmanız gerekmektedir, koruyucu özelliğe sahip olan kamuflajınızı giymeniz gerekmektedir. Giymiş olduğunuz tulumlar teninizin herhangi bir kısmını açıkta bırakmamalıdır ki herhangi bir sakatlanma yaşamayın. Materyaller için alınmış olan güvenlik önlemlerinin haricinde oyun içinde belirlenen kurallar sayesinde de oyuncuların güvenliği sağlanmaktadır. Bu kurallar ise şu şekildedir;
• Oyun alanı içerisinde koruyucu maskenin çıkartılması oyun bitene kadar yasaktır.
• Eğer bir oyuncu sizin 5 metreden daha kısa bir mesafede yakınınızda bulunuyor ise o oyuncuya da atış yapmak yasaktır.
• Eğer oyun sahası dışındaysanız ve oyun duraksadıysa kazaların önüne geçmek amacı ile oyuncunun silahının emniyeti açık olur ve silah aşağı – yukarı bakar.
• Elenen oyuncular oyundan çıkarken şaka mahiyetinde olsa bile rakibe mermi atamaz ya da rakip takımdan birisi elenen oyuncuya mermi atamaz.

İstanbul paintball alanları yüksek güvenlik önlemleri ile sizlerin daha rahat oyunlar oynamasını sağlamaktadır.

Paintball Güvenli midir?

Güvenilir ve profesyonel ekipmanlar eşliğinde İstanbul Paintball sahalarında takımınız ile beraber zevkli zaman geçirmeye hazırlıklı olun. Fiziksel müdahalelerin en aza indirileceği ve herhangi bir zarar görmeden sahadan ayrılabileceğiniz bu oyun için yüksek güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Saha tarafından sizlere sağlanmakta olan ekipmanlar ve oyun için belirlenmiş olan kurallar ile bu güvenlik aşamaları sağlanmaktadır. Oyun kurallarına uyduğunuz süre boyunca sizlerin başına istenmeyen herhangi bir durum gelmeyecektir ve oyunu yara almadan kapatabileceksiniz. Bunun haricinde paintball mermileri de merak konusudur. Bu kapsüllerin içerisinde yer almakta olan boyalar gıda boyasında yapılmaktadır. Bundan dolayı da suda çözünebilen ve doğal olan bu boyalar sizleri sağlık yönünden herhangi bir şekilde etkilememektedir.

Paintball Güvenli midir ve Güvenlik Kuralları Nelerdir?

Paintball güvenli midir sorusu oyunu ilk defa oynayacak her kişinin sorduğu standart bir sorudur. Sizlere sağlanan maskeler sıradan maskeler değildir, paintball için özel tasarlanmış olan ve yüzünüzü gelecek mermilere koruyacak olan maskelerdir. Bunun haricinde giydiğiniz kamuflajlar da tulum şeklinde dizayn edildiği için sert ve ağır koşullara son derece dayanıklıdır, sizleri fiziksel müdahalelerden korumaya yeterlidir. Oyun başlamadan anlatılan kurallara uyarsanız, 5 metre yakında olan kişilere ateş etmez, maskenizi oyun sahasını terk etmeden çıkarmazsanız herhangi bir problem ile karşılaşmazsınız. Oldukça güvenilir ekipmanlar ile sizlere hizmet veren İstanbul paintball sahalarında eğlenceyi yaşayacaksınız.

Paintball Faydaları Nelerdir?

İstanbul Paintball sahaları Avrupa Yakası ve Anadolu Yakasında oyun severlere gece ve gündüz oyunları şeklinde hizmet vermektedir. Oyun severler takımlarını kurarak birbirlerine karşı eğlenceli ve stratejik mücadeleler vererek günün stresini ve yorgunluğunu atabilmektedir. Oldukça zevkli sporların arasında yer alan paintball sizlerin takım halinde çalışma, koordine olma ve düşünerek saldırma gibi yetilerinizi de geliştirecektir. Bundan dolayı da sizlere aslında oldukça faydası dokunacak olan bir spor dalı olarak da bilinmektedir.

Paintball Faydaları Nelerdir?

Paintball faydaları bakımından aslında oldukça önemli bir yere sahiptir. İnsanlar aslında bu oyunu sadece eğlence amaçlı oynamalarına karşılık arka planda faydası dokunan şeyleri hissetmeyebilmektedir.
• İş hayatında da sizlerden çözmeniz istenen temel nokta takım çalışması ve uyumlu bir çalışma ortamıdır. Paintball oyununda bu prensip geçerli olmaktadır. Rakibinize karşı hemen oldum olası bir saldırı gerçekleştirmeden takım arkadaşlarınız ile beraber bir plan yaparak onları sahanın çeşitli bölgesine dağıtabilirsiniz. Kurmuş olduğunuz taktik doğrultusunda rakip takımı daha kısa sürede alt edebilirsiniz ve senaryoya uygun olarak etapları birer birer kazanabilirsiniz.
• Fiziksel aktivite olarak da sizlerin kalori harcamasına yardımcı olan bir spor dalıdır. Vereceğiniz mücadele esnasında kimi zaman mermilerden kaçmak için koşacak kimi zamansa rakibe daha yakın ve sessizce yanaşabilmek için sürüneceksiniz. Bu da terlemenize ve efor yakar kalori harcamanıza yardımcı olacaktır.

İstanbul paintball sahalarında eğlenirken hem liderlik yönünüzü geliştirin hem de sağlam bir kalori yakın.

Paintball Bilgileri ve İpuçları

İstanbul paintball alanlarında arkadaşlarınız ile beraber zevkli oyunlar oynayabilirsiniz. Avrupa Yakası paintball sahaları ve Anadolu Yakası paintball sahaları sizlere güvenilir hizmetleri ile eğlenceli anları yaşatmaktadır. İstediğiniz saatlerde oyun oynayabileceğiniz bu sahalarda vereceğiniz fiyatlar da oldukça uygun olacaktır. Eğer eğlenceli bir paintball oyunu oynamak istiyorsanız oyunun temellerini bilmeniz gerekmektedir, vereceğimiz birkaç ipucu ile de daha zevkli oyunlar oynayabileceksiniz.

Paintball Bilgileri ve İpuçları Nelerdir?

• Öncelikle kuracağınız takımları adil bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Takımları ne kadar bilen ve bilmeyen seviyesine göre eşit dağıtırsanız o kadar kaliteli ve eğlenceli oyunlar çıkarmış olacaksınız.
• Oyuna başlamadan önce senaryoya bağlı olarak takımınızın sınırlarını belirleyin. Böylelikle herkesin nerede oynayacağı ve hangi görevi yapacağını belirleyerek daha taktiksel galibiyetler alabilirsiniz.
• Paintball taktikleri arasında önemli olan oyununun amacını kavramaktadır. Yani oyunun senaryosu; eleme mi yoksa bayrak kapmamı, başkanı koruma mı? Buna bağlı olarak düzenleyeceğiniz taktikler ile rakiplerinizi hiç ummadıkları yerden vurabileceksiniz.
• Oynamış olduğunu her senaryoda sizlere verilen görevleri tamamlamanız zorunlu değildir. Çünkü her round için belirlenen bir süre bulunmaktadır. Bu sürenin içerisinde takımların aldıkları puanlara bağlı olarak da rakiplerine üstünlük kurma durumları bulunmaktadır.
• Oyunun başlaması ise her iki takım da yerini aldıktan sonra hakemin hazır düdüğünü çalması ile başlamaktadır.

İstanbul paintball alanlarında oyunu bilerek ve ufak taktikler yaparak oynayacağınız oyunlar sizlere daha çok zevk verecektir.